Zpátky k sobě: Jak se naučit naslouchat svému tělu

Zpátky k sobě: Jak se naučit naslouchat svému tělu

Každý den nám naše tělo dává signály – někdy jemné, jindy silnější. Možná to znáš – cítíš únavu, bolí tě záda, nebo naopak přijde nával energie, když děláš věci v souladu sama se sebou. Vnímáš to? Vnímáš, co ti tím chce tvoje tělo říct?

Většina z nás je zvyklá tyto signály spíše ignorovat. Nejčastěji proto, že je vnímáme jako běžnou součást našeho fungování, nepřikládáme jim žádný speciální význam, zkrátka si vůbec nejsme vědomi, jak důležité tyto zprávy od těla jsou. Jak důležité je svému tělu vědomě a pozorně naslouchat. Tak co to změnit?

Naslouchat tělu není vždy snadné

Naučit se znovu rozumět signálům svého těla vyžaduje čas a také ochotu. Největší překážku v naší snaze představují zvyky, které jsme si během let vytvořili. Společnost nás učí, že bychom měli být silní a že je normální ignorovat únavu a pokračovat v práci i přesto, že jsme vyčerpaní. Nebo že bolest je něco, co patří k věku nebo náročné činnosti a musíme se s ní jednoduše vyrovnat.

Tohle všechno vede k jedinému – přestáváme vnímat i velmi výrazné signály, které nám tělo dává. A přitom, když si nasloucháme, můžeme se vyhnout větším problémům a mnohem dřív poznat a pochopit, co naše tělo (i duše) skutečně potřebuje.

Třeba když trpíme bolestmi hlavy, tak se nechceme pustit toho starého. Vyrážka na kůži ukazuje na nezpracované emoce, které když pochopíme, prožijeme, můžeme mít kůži zase jako miminko nebo nás dlouhodobě trápí zácpa a můžeme vyzkoušet všechna projímadla, pít olej a nic – a pak prostě přestaneme všechno chtít držet, vydržet a najednou chodíme každé ráno úplně v pohodě atd. A někdy musíme i podstoupit zbytečnou operaci – tak jako já operaci obou rukou, abychom konečně přijali dar, který se v našich rukách skrývá…

Co nám nejvíce brání?

  • Přetížení a stres
    Často se stáváme obětí vlastního životního tempa. Máme miliony položek na seznamech úkolů a náš čas se snažíme spravedlivě rozdělit mezi práci, rodinu, přátele a domácnost. V takovém zápřahu povinností je velmi snadné přestat vnímat vlastní tělo. Navíc, když jsme ve stresu, často si ani neuvědomujeme, jak nám tělo dává najevo, že už potřebuje odpočinek. Jednoduše to nevidíme.
  • Strach z „neproduktivity“
    Ve společnosti, která oslavuje hlavně výkon, může být těžké přijmout, že odpočinek a péče o tělo jsou stejně důležité a potřebné jako práce. Strach z promarněného času nebo pocit, že odpočinek je znakem lenosti a neschopnosti, nás vede k přehlížení důležitých signálů těla, které mohou mít fatální následky jako např. vyhoření.
  • Nedostatek času na sebe
    Zavaleni množstvím možností, příležitostí a povinností, postrádáme to nejdůležitější – prostor na zpomalení a zastavení se. Chvíli klidu, ve které není nic, jen my. Máme pocit, že si nemůžeme dovolit „jen tak ztrácet čas“ a naslouchat tělu, když máme tolik věcí na práci nebo tolik aktivit a akcí k prožití. Opak je ale pravdou.

Takže co s tím? Jak se naučit znovu „slyšet“ to, co jsme se naučili ignorovat? Prvním krokem je uvědomit si, že tělo má svou moudrost. Přijmout, že jeho signály nejsou další úkol k dokončení nebo něco podřadného či méně významného, co bychom měli přehlížet, ale spíše něco, co nás vede, co nám pomáhá, co je na naší straně a ne proti nám.

Zpátky k sobě: Jak se naučit naslouchat svému tělu

5 způsobů, jak začít tělu zase naslouchat

Začneme krok za krokem. Jednoduše. Pokud nevíš jak, sepsala jsem nápady, které mohou pomoci začít si více všímat, co nám tělo říká:

1) Dopřát si krátkou pauzu
I když máš pocit, že nemáš čas, zastav se. Zhluboka se nadechni a vnímej, jak se tvoje tělo cítí. Uvolni se… Vytvoř si klidnou pauzu mezi pracovními úkoly, chvilku, kdy se protáhneš nebo si dopřeješ krátkou meditaci. I několika minutová přestávka tě osvěží, a také pomůže ve znovunapojení na sebe sama, svoje pocity a hlavně své tělo.

2) Pozorovat signály těla
Zaměř se na to, jak se cítíš ve svém těle v různé fázi dne. Máš napjatá ramena? Bolí tě hlava? Cítíš se unavená nebo naopak plná energie? Tělo tě vždy informuje o tom, co potřebuje, jen se na to musíš naučit reagovat. Na začátku stačí, když se těmto signálům budeš věnovat a neignorovat je.

3) Nastavit si hranice
Nauč se říkat „ne“ věcem, které tě vyčerpávají. Pokud cítíš, že už nemáš sílu nebo že ti nějaký úkol vytváří příliš napětí, dovol si říct ne. Místo abys zatnula zuby a pokračovala dál, nastav si nové hranice, které lépe chrání tvoje zdraví a pohodu.

4) Zpomalit v přítomnosti
Pokud ti to situace alespoň trochu umožňuje, najdi si chvíli, kdy nemusíš spěchat, přepínat se a stihnout nemožné – třeba se chvilku projdi (bez telefonování) nebo si pozorně nachystej a vychutnej šálek dobrého čaje. Zpomalení ti umožní naladit se více na pocity v těle a získat přehled o tom, co skutečně potřebuješ.

5) Trpělivost
Možná poprvé nic „neuslyšíš“. Netlač na sebe, abys vše zvládla hned. Naslouchání tělu je proces. Dej si čas, abys začala vnímat, co ti tělo říká, a reagovala na to. Tohle není o dokonalosti, ale o postupné cestě, která ti pomůže být v souladu sama se sebou.

Otevřete si nové možnosti

Když začneme poslouchat své tělo, zjistíme, že nám dává mnohem více než jen fyzické signály. Uvědomíme si, jak nám ukazuje, co skutečně potřebujeme v našich vztazích, práci nebo v osobním růstu.

Jedním z nástrojů, které nám tyto signály pomáhá interpretovat a pracovat s nimi, jsou ČAKRY. Energetická centra v našem těle, která jsou spojená vždy s konkrétní oblastí života – mohou být velmi jednoduchým a současně funkčním pomocníkem při hledání cesty k větší přítomnosti a autentičtějšímu životu v jakémkoliv ohledu.

Jestli chceš vědět víc, v kurzu Harmonizace čaker se můžeš naučit, jak tyto signály nejen číst, ale jak sama sobě pomoci a dostat se zpět do rovnováhy. Projdeš krok po kroku témata spojená s čakrami a zmapuješ si, zda energie ve tvém těle uniká nebo vůbec neproudí. Pak si každou čakru sama zharmonizuješ pomocí aktivací léčebných frekvencí – vedených vizualizací připravených na míru tématu každé jednotlivé čakry. Kdykoliv tě něco rozhodí, tělo ti neomylně ukáže, kde potřebuje pomoc – a ty sama se můžeš během chvíle dostat zase do rovnováhy.

Jana Švestková
Průvodkyně svět(l)em duše. Autorka Afirmačních karet SEBELÁSKY. Mentorka Akademie CESTA DUŠE. Převedu tě na cestu tvé duše, otevřu ti dveře k vnitřní svobodě a tvému světlu. Přečti si můj příběh .
Pokud se chceš naučit pojmenovat svá přání a pocity, mám pro tebe krásně popsaný návod ZDARMA „Jak psát svá přání“. Chceš vědět, co právě chystám? Podívej se sem >
Jsi na cestě poznání a nechceš kráčet sama? Přidej se k nám do Facebook skupiny Slova duše jednoDUŠE.
Sdílím techniky SEBELÉČENÍ, které můžete praktikovat a pomoci nejen sama sobě, ale i druhým lidem. Mojí radostí jsou Energetické hovory NASLYŠENOU, při kterých mohu lidem být nápomocná v jejich proměně a uvědomění si jejich světla, nalezení sebe sama, jejich jedinečnosti a darů, které každý v sobě máme a dokážeme s nimi pracovat.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *